
Mekhete Tigray
Donation protected

The Tegrayan-Norwegian youth consists of young women and men that mainly focus on humanitarian-work. The refugees in Sudan are in dire situation, humanitarian crisis has engulfed the refugees. We need you to help these helpless people.
8 months have passed since the noble price laureate, abi ahmed ali has waged a gruesome war on the northern region of Tigray. This war has created one of the worst humanitarian disasters in the contemporary history of east Africa. The Tigray region has experienced massacres and mass killings that can be described as genocide. Weaponised rape and other inhumane forms of subjugations has forced over 4 million Tigrayans to be IDPs. While over 80 000 have already left the county to Sudan. This fundraising will be directed towards the refugees in Sudan.
Norsk:
Ungdommen i Tigray foreningen består av en gruppe med unge mennesker som engasjerer oss i humanitært arbeid. Flyktningene i Sudan befinner seg i en humanitær krise, vi trenger dermed din hjelp for å hjelpe de hjelpeløse.
I 9 måneder nå har det vært en hard og grusomme realitet for folket i Tigray, etter som nobels fredsprisvinner Abiy Ahmed startet et såkalt militæraksjon mot sitt eget folk. Denne militæraksjonen har i senere tid vist seg å være et folkemord. Både Amnesty og CNN har kommet med rapporter om store massakre og en rekke andre krigsforbrytelser med mål om å terrorisere befolkningen til underkastelse. Abiy Ahmed Ali har blokkert humanitær bistand siden starten av krigen i november. 91% av sykehusene har blitt plyndret og er ødelagte, noe som hindrer tilgang til livsviktige medikamenter. Situasjonen i Tigray forverrer seg for hver dag som går og seksuelle overgrep og sult blir brukt som våpen. Dette er grove brudd på menneskerettigheter som verdenssamfunnet ikke må ignorere.
Som følge av de umenneskelige forholdene i Tigray har over 80.000 mennesker så langt flyktet til Sudan, hvor en stor andel er barn og kvinner, og det strømmer stadig flere. De har flyktet fra alt de hadde, og har nå store og umiddelbare behov for grunnleggende ting som vann, husly, helsehjelp og mat. I februar 2021 reiste 5 av våre medlemmer til Sudan for å gi humanitær hjelp til flyktningene med innsamlede penger og klær. Vi har klart å gi bistand i form av mat, klær og lekeutstyr til barna. Reisen til Sudan fikk oss til å innse hvor mye mer hjelp disse menneskene trenger, nøden var langt større enn hva vi hadde kapasitet til å bidra med. Det er derfor vi føler trangen til å fortsette med bistanden. Vi så med våre egne øyne at disse menneskene virkelig trenger umiddelbar hjelp. Flyktningeleirene sliter med å skaffe medisinsk utstyr, matvarer og nok telter til det stadig økende antallet. På toppen av det har krisen dessverre forverret seg i løpet av de siste ukene, da regnsesongen har påført store ødeleggelser på teltene. Kraftig og kjølig vind har gjort situasjonen uutholdelig for disse flyktningene. Uten husly, mat, livsviktige medikamenter og helsehjelp, vil ikke disse flyktningene overleve mye lenger.
Disse uskyldige menneskene har ikke valgt å bli flyktninger, men vi kan velge å hjelpe. Hensikten med denne kampanjen er dermed å samle penger for humanitær bistand. Vi kan sammen redde liv, hver krone teller.
Takk for din solidaritet og støtte, vi hadde også satt stor pris på om du kunne dele denne kampanjen med familie, venner og på dine sosiale medieplattformer.



Organizer
Youth Tegaru Norway
Organizer
Frogner, 2