
Uganda Taekwando Holistic Development Project
Donation protected
Taekwandoklubben i Kisugu, eller Uganda Taekwando Holistic Development Project som den egentligen heter, är en liten ideell organisation belägen i ett av Kampalas många slumområden. Den utgörs av ett gym, där man parallellt med taekwondoträning för barn och unga vuxna bedriver ett läs- och skrivprojekt, både för dem som tränar och för dem som inte gör det.
Stället grundades för mer än 40 år sedan, av Master Badru Ntulage; tidigare internationell mästare i taekwando, som själv vuxit upp i slummen.
Master Badrus egna ord om sin organisation:
“Our deepest vision’ is giving back to our marginalized communities by creating positive, safe environments to help our disadvantaged brothers & sisters by bringing the best out of themselves.”
Det är egentligen bara ett enkelt gym mitt i slummen, med ett litet bibliotek. Hit är slummens barn välkomna, för att träna taekwando, läsa böcker, skriva, göra läxor, titta på film och umgås. Här kan man se tuffa taekwandokillar hjälpa små barn stava sig igenom sina första läsäventyr.
Klubbens kärnprojekt är:
Taekwando, Fysisk aktivitet och självkontroll: Klubben är noga med att förmedla att kampsport inte ska användas för i gatuslagsmål, utan endast under kontrollerade former på gymmet, eller som självförsvar i yttersta nödfall Hur sådana sådana situationer ska undvikas lärs också ut.
Läs och skrivkunnighet: I sitt bibliotek har klubben böcker om sådant som barnen i slummen kan relatera till; barn som skalar matooke (matbanan), drömmer om att köra bodaboda (motorcykeltaxi), eller som blivit skickade av sina föräldrar för att köpa rolex (ett slags streetfood), och allt spännande som händer på vägen.
Dessa böcker handlar om barnens egen tillvaro och stärker lusten att läsa mycket mer än böcker som handlar om vita barn som gör helt främmande saker som att bygga snögubbar eller hjälpa till att tvätta familjens bil.
Klubben drivs mha små donationer från privatpersoner och av de avgifter de vuxna som tränar taekwondo där anser sig kunna betala. Priset är inte fast. Har man inga pengar får man träna ändå.
Varje jul ställer taekwandoklubben också till med kalas för att även de som inte har råd ska få äta gott. Klubben köper in och lagar så mycket mat som pengarna räcker till, och bjuder in alla från närliggande slumområden för att äta och fira tillsammans.
Jag önskar mig att du räknar ut hur mycket du lägger på julklappar till människor som redan har allt de behöver. Om du ger en tiondel av den summan till tex detta projekt, eller något annat som hjälper dem som inte har vad de behöver, så har du gjort mycket.
Donerar du till detta projekt kommer dina pengar att gå till en säker plats i ett osäkert område, för barn som många gånger inte har någon annan sådan. Den bästa julklapp du kan ge mig är en donation till denna gofundme, där dina pengar går till människor som på riktigt behöver dem. Tack för mig. Många kramar från Harriet! GOD JUL
Organizer
Harriet Swartling
Organizer
Uppsala, C, Sweden, C